Aktuality

8. května 2021

Den vítězství

8.květen – Den vítězství
Je to již 76 let co si připomínáme vítězství spojeneckých armád nad nacistickým Německem a konec druhé světové války v Evropě.  Není od věci si připomenout kdo s kým a proti komu během druhé světové války bojoval.
Na straně OSY bojovaly po celou válku 1939 – 1945 tyto státy: Německo, Japonsko a Maďarsko. Do roku 1944 byly na té špatné straně tyto státy: Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Finsko. V září 1943 kapitulovala italská vláda, ale boje probíhaly na Apeninském poloostrově až do konce roku 1944.
Na straně spojenců bojovala po celou válku neporažená Velká Británie. Od června 1941 se zapojil Sovětský svaz, který v září 1939 zabral západní území Polska, dále část Finska a všechny pobaltské státy.
V prosinci 1941, po útoku na Pearl Harbor, vstoupily do války Spojené státy. Přes veškeré úsilí a průmyslový potenciál spojenců krvácel svět další čtyři roky. Celkový počet obětí konfliktu se dnes odhaduje na více než 60 milionů.   Lidé jsou však bohužel v tomto nepoučitelní a po celém světě se průběžně větší i menší války stále provozují.
                                    PROTO NEZAPOMÍNEJME !   „Ten kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen ji znovu prožít.“ —  George Santayana   
M. Janča