Aktuality

17. listopadu 2020

17. listopad

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva


17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva je státním svátkem České a Slovenské republiky.

Z historie:
17. listopadu 1939 proběhlo uzavření českých vysokých škol na základě vyhlášky říšského protektora Konstantina von Neuratha, které mělo trvat po dobu tří let. Záminkou pro nacistické represe byly podzimní studentské demonstrace proti nacistické okupaci. Poslední z nich se odehrála během pohřbu studenta medicíny Jana Opletala.
Před půlnocí 16. listopadu byly vysokoškolské koleje v Praze, Příbrami a Brně obsazeny jednotkami německé Ordnungspolizei a SS. Jednotky zatýkaly studenty a pedagogy. Ještě v noci bylo v ruzyňských kasárnách zastřeleno 9 představitelů studentských spolků. Dalších 1200 studentů bylo odvezeno do koncentračního tábora Sachsenhausen. O možnost studovat bylo připraveno 15 172 studentů, o práci přišlo 513 profesorů, 475 docentů a 345 pedagogů.
Za dva roky poté byl 17. listopad 1941 v Londýně vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva. Jediný mezinárodní den, který vznikl na našem území, býval připomínán státním svátkem jako Den boje za svobodu a demokracii.
Druhou událostí, která se odehrála 17. listopadu, tentokrát roku 1989, se stala připomínka 50. výročí nacistických represí. Ta přerostla v demonstraci proti komunistickému režimu a odstartovala tak sametovou revoluci, která vedla ke svržení totalitního režimu. V prosinci 2018 schválili poslanci změnu názvu státního svátku na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Čerpáno: cs.wikipedia

Foto čerpáno z nasepraha.cz