Aktuality

26. dubna 2021

Dnes si připomínáme

76. výročí osvobození Korytné.


V pondělí 26.dubna si připomínáme 76. výročí osvobození Korytné a dalších obcí na Uherskobrodsku. Dnes v 15.45 hod., opět poněkud komorněji, vzdáme hold těmto hrdinům položením květin k pomníku padlých hrdinů.

Druhá světová válka byla nejkrvavějším konfliktem v dějinách lidstva. Během šesti let strádání od 1. září 1939 do 2.září 1945 si vyžádala více než 50 milionů obětí.

Tato válka, kterou rozpoutalo nacistické Německo, se nevyhnula ani naší obci. V průběhu osvobozovacích bojů v dubnu 1945 padla v boji více než stovka sovětských a rumunských vojáků. Pět občanů Korytné přišlo o život během spojeneckého ostřelování ve dnech od 19. -do 26. dubna. Jejich jména jsou vytesána na pomníku padlých z druhé světové války.

Další tři oběti byly po osvobození do konce roku 1945. Dva roky po válce, kdy se pomalu napravovala v obci zkáza těžkých bojů, nemělo být utrpení a zkouškám lidí konec. V srpnu 1947 bylo vyrváno rodičům během chvilky z náručí pět malých dětí. Příčinou těchto tragédií byla většinou neodborná manipulace s nevybuchlou municí.

Proto nezapomínejme na všechny tyto oběti, aby naši potomci mohli udržovat pomníky padlých ve válkách dávno minulých a nemuseli už nikdy stavět nové.

NEZAPOMÍNEJME

Vzhledem ke stále nepříznivým okolnostem v naší republice, se opět nemohla uskutečnit plánovaná ukázka vojenské techniky v naší obci. Nu což, nebyla loni ani letos, tak ji uspořádáme příští rok, pokud nám zase něco z Číny nebo z Ruska nepřiletí.
M. Janča

PRŮBĚH OSVOBOBOZOVACÍCH BOJŮ popsaných Markem Jančou najdete v následující příloze:
PRŮBĚH+OSVOBOZOVACÍCH+BOJŮ+V (PDF 1.01 MB)