Aktuality

17. listopadu 2019

17. listopad 1989

den, který změnil historii.


 

Sedmnáctý listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté uzavřeli české vysoké školy. O padesát let později si studenti toto výročí připomněli na Albertově, odkud zamířili na protestní pochod do centra Prahy. Nevědomky zahájili proces sametové revoluce.

"Běží o cosi víc. Aby cesta, kterou ke své lepší budoucnosti půjdeme, vedla k lepší budoucnosti celé Evropy a celého světa. Aby naše země přestala být všem pro smích, ale stala se zemí, k níž budou ostatní vzhlížet se zájmem a respektem," řekl Václav Havel v televizním projevu v polovině prosince.

Prezidentem byl Václav Havel zvolen 29. prosince 1989. Tím skončily studentské stávky a začala další kapitola přerodu Československa v demokratický stát.

Zdroj: irozhlas.cz

 

Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovídám: o republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice hospodářsky prosperující a zároveň sociálně spravedlivé, zkrátka o republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. O republice všestranně vzdělaných lidí, protože bez nich nelze řešit žádný z našich problémů - lidských, ekonomických, ekologických, sociálních a politických.

V. Havel